Masáže se zaměřením na pročištění a zlepšení funkce lymfatického systému

Lymfa je tekutina, která tvoří základní součást obranného systému organismu. Lymfatické cévy představují v těle alternativní systém proudění tekutin, v mnohém paralelní k systému krevnímu.

Bílé krvinky, nazývané lymfocyty v této tekutině produkují protilátky. Zmíněné protilátky následně napadají choroboplodné mikroorganismy a pomáhají uvést do chodu celý imunitní systém tak, aby byl schopen bojovat s nemocí. Lymfa rovněž transportuje bílkoviny, tuky, buněčné zbytky a zplodiny tkáňového metabolismu, které se nakonec hrudní dučejí vrací k dalšímu zpracování do krevního oběhu.
Lymfatické cévy tvoří významnou součást imunitního systému. Jejichž úkolem je sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání.
Lymfomasáž (lymfodrenáž) je jemná masážní technika, jejímž cílem je zlepšit kvalitu lymfatického (mízního) oběhu, a uvolnit lymfatické cévy a popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu.
Časté poruchy funkce lymfatického systému

- pocity únavy, migrény, bolesti hlavy
- celková oslabenost imunitního systému
- otoky horních a dolních končetin, krku, obličeje (oči) atd…
- akné, celulitida

Správná funkce lymfatického systému hraje klíčovou roli ve správné funkci systému imunitního. Preventivní lymfatická masáž celého těla v tomto případě spočívá v jemné masáži všech klíčových bodů mízního systému. Tím je zabráněno například hromadění odpadních látek, buněčných zbytků nebo infekčních agen v mízním systému. Organismus je tak lépe pročišťován. Jedná se tedy od jednu z možností, jak nefarmakologicky posílit obranyschopnost vlastního těla

Manuální lymfatická masáž – obličeje, horních a dolních končetin,jemná masážní technika, kdy pomocí tlakových hmatů pomáhá rozproudit mízní systém.
Přístrojová lymfatická masáž – horních a dolních končetin, jemná masáž, při níž se naplňováním jednotlivých komor speciálních návleků, vytváří postupující tlak, který účinně nahrazuje manuální lymfatickou masáž. V nohou (rukou) nastupuje pocit lehkosti, zmenšuje se objem stehen, boků a pasu, zmenšují se otoky.
Lymfatická reflexní masáž plosky nohy masáž, kdy se pomocí reflexních bodů na chodidlech stimuluje celý lymfatický systém v těle - viz tabulka reflexních bodů
Lymfatický zábal bylinný zábal, jehož pomocí se podporuje lymfatický systém, napomáhá zmenšení otoků končetin.